/

Odblask może uratować życie [VIDEO]

Każdego roku w Polsce piesi są ofiarami co piątego wypadku drogowego.

Przepisy o ruchu drogowym mówią wyraźnie: osoby poruszające się po zmroku poza terenem zabudowanym muszą mieć na sobie odblask. Nieprzestrzeganie tego przepisu grozi nie tylko mandatem, ale przede wszystkim utratą życia lub zdrowia.

Dwa dni temu tragiczne w skutkach wydarzenie miało miejsce na trasie między Nowogrodem, a Łomżą. Mieszkaniec gminy Turośl szedł środkiem pasa po złej stronie jezdni. Mało tego, nie posiadał na sobie żadnych elementów odblaskowych. W wyniku zdarzenia potrącony zginął na miejscu. CZYTAJ WIĘCEJ: Potrącenie na drodze do Nowogrodu! Niestety mimo reanimacji, mężczyzna zmarł [FOTO]

Potrącenie pieszego miało również miejsce kilka miesięcy temu na DK 63. Niestety mężczyzna również wtedy zginął. ZOBACZ: Potrącenie na drodze do Łomży. Droga jest zablokowana

Policjanci przypominają: noszenie elementów odblaskowych jest obowiązkiem pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Odblaski powinny być umieszczone w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, tak aby pieszy był widoczny z daleka i mógł bezpiecznie poruszać się po drodze.

Pamiętajmy, że nie ma takiego pojazdu, który rozpędzony nagle zatrzyma się w miejscu. Na drogę hamowania samochodu składają się trzy główne elementy: postrzeganie, reakcja i hamowanie. Szanse pieszego na uniknięcie potrącenia znacznie wzrastają, gdy mając elementy odblaskowe jest on widoczny na drodze, dzięki czemu kierowca może go dostrzec ze znacznie większej odległości i bezpiecznie zareagować.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.