Matura 2021. Uczniów czekają zmiany

fot.pixabay.com

Trwająca pandemia nie oszczędza nikogo. Wszyscy musieliśmy zreorganizować wiele oczywistych dziedzin naszego życia. Zmiany dotyczą również uczniów, którzy wciąż borykają się z nauką zdalną. A jak wygląda sytuacja z tegoroczną maturą? Rząd wprowadził pewne zmiany.

Ubiegłoroczny egzamin maturalny stał pod znakiem zapytania. Rząd wprowadził wtedy rozwiązania, które miały na celu pomoc w bezpiecznym przeprowadzeniu matury. W tym roku uczniowie również będą mieli do czynienia ze zmianami.

Zmiany w maturach rozszerzonych

Najważniejszą zmianą jest zniesienie obowiązku zdawania rozszerzenia. W tym roku zdawanie jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym nie jest warunkiem uzyskania świadectwa dojrzałości. Przedmioty rozszerzone są określane jako dodatkowe.

Przypomnijmy, przedmioty obowiązkowe na maturze to: język polski, matematyka i język obcy nowożytny.

Nieprzystąpienie do dodatkowych egzaminów nie wpływa na zdanie matury, jednak nie ułatwi również dostania się na studia. Uczelnie od przyszłych studentów wciąż wymagają zdania egzaminów na poziomie rozszerzonym. Jest więc raczej pewnie, że ilość uczniów zdających tylko i wyłącznie podstawę będzie niewielka.

Co z maturami ustnymi?

Część ustna egzaminu maturalnego, podobnie jak rok temu, będzie nieobowiązkowa. Do matury ustnej będą przystępować tylko uczniowie, którzy chcą dostać się na uczelnie zagraniczne i którzy zobowiązali się do zdania egzaminu w  celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.

Matura ustna nie obędzie się zupełnie w terminie poprawkowym.

Terminy egzaminów

  1. W terminie głównym :
    a)  część ustna egzaminu odbędzie się od 19 do 21 maja;
    b)  część pisemna egzaminu odbędzie się od 4 do 20 maja;

2. W terminie dodatkowym :
a)  część ustna egzaminu odbędzie się od 7 do 8 czerwca;
b)  część pisemna egzaminu odbędzie się od 1 do 16 czerwca;

3. W terminie poprawkowym :
a)  część ustna egzaminu nie odbędzie się;
b)  część pisemna egzaminu odbędzie się 24 sierpnia.

Czy wprowadzone zmiany w przebiegu egzaminów są początkiem nowej matury? Póki co rząd mówi, że egzamin ma wyglądać tak jednorazowo.

Być może jednak zwolnienie uczniów z obowiązku matury rozszerzonej jest dobrym pomysłem?