/

Upadłość Bielmleku. Rolnicy muszą spłacać długi

fot. pixabay.com

Jak informuje portal money.pl, nawet 1000 rolników z Podlasia może dostać wezwania do zapłaty na nawet 50 tys. zł. Wszystko dlatego, że są udziałowcami upadłej spółdzielni Bielmlek. Rolnicy są wzburzeni i mówią o „szokujących powiązaniach” władz mleczarni.

Jak mówi Michał Kołodziejczak z Agrounii, około 300 rolników dostało już wezwania do zapłaty.

Nie wszyscy rolnicy wiedzą, co ich czeka – mówi money.pl Michał Kołodziejczak z AgroUnii. Niektórzy z niepokojem chodzą do swoich skrzynek pocztowych. A ok. 300 rolników wezwania do zapłaty już otrzymało. Wszystkich rolników-spółdzielców jest ok. tysiąc.

Kwota do zapłaty zależy od ilości udziałów. Syndyk upadłej mleczarni podkreśla, że takie po prostu jest prawo – członkowie spółdzielni muszą pokryć jej straty.

Na razie nie wiadomo kiedy następni rolnicy dostaną wezwania. Wielu z nich jeszcze w lutym zeszłego roku wypowiadało swoje udziały w Bielmleku.

– Paranoja. Teraz będą musieli w sądzie udowadniać, że nie są spółdzielcami – mówi money.pl Kołodziejczak z AgroUnii. – Syndyk każe im spłacać długi, ale jednocześnie nie mogą zorganizować walnego, by np. odwołać władze firmy. Czyli syndyk trochę ich uważa za udziałowców, a trochę nie. To jakieś żarty – oburza się związkowiec.

Jak podaje money.pl zadłużenie może wynosić nawet 250 milionów złotych. Rolnicy winą obarczają Tadeusza Romańczuka, który przez ostatnie lata kierował Bielmlekiem i zajmował polityczne stanowiska. Do 2019 r. był senatorem PiS, a w latach 2018-2019 był wiceministrem rolnictwa w rządzie PiS.

Kłopoty mleczarni zaczęły się kilka lat temu. Zakład przeinwestował i nie wypłacał pieniędzy rolnikom. To jednak tylko część kontrowersji wokół zakładu.

Jak podawał rok temu „Puls Biznesu”, nawet gdy Bielmlek przestał spłacać kredyty, BOŚ Bank przyznawał mu kolejne – na ok. 90 mln zł.

Ile polityki jest sprawie Bielmleku? Jak podają związkowcy z AgroUnii, spółdzielni doradzali ważni politycy związani obecnie albo do niedawna z PiS. Próbowaliśmy się z nimi skontaktować, ale na razie bezskutecznie.

AgroUnia opublikowała też zdjęcia, sugerujące, że na imprezie Bielmleku był sam Jarosław Kaczyński. Na fotografiach prezes PiS jest obok Tadeusza Romańczuka.

Szokujące powiązania w Bielmleku! Docierają do nas kolejne wręcz niewiarygodne informacje o sytuacji w spółdzielni…

Opublikowany przez Agrounia Środa, 21 kwietnia 2021